Příběhy našich studentů – Něco prostě nejde ani snadno, ani rychle

Miluju knížky. Čtu hodně a ráda. Velká knihovna plná knih pro mě vždy byla synonymem vzdělanosti a trvalé hodnoty.

Když jsem se po letech bydlení po podnájmech usadila ve svém prvním vlastním bytě, s nadšením jsem si přivezla všechny své knížky, které do té doby provizorně přebývaly v domě mých rodičů, a velmi rychle jim začala pořizovat nové kamarádky.

Vykrmená knihovna se pak se mnou stěhovala do dalšího bytu a stala se dominantou obývacího pokoje.

Když jsem se začala zajímat o Feng Shui a v rámci tématu fyzického čištění jsem se dozvěděla, že se týká i knížek, nechtěla jsem tu informaci zpočátku vůbec přijmout. Zbavit se knížek? Poslat je dál? Nechat si jen několik, ke kterým se pravidelně vracím? Nepřijatelné! Začala jsem tedy třídit oblečení, dokumenty, staré, rozbité a nepotřebné věci, dokonce i na počítač došlo.

A knihovna stále odolávala.

Uplynul rok, několik věcí se v mém životě změnilo a po návratu z měsíčního pobytu v Indonésii, kde jsem viděla, že člověk k úsměvu na tváři opravdu nepotřebuje mnoho materiálního vlastnit, ve mně uzrálo rozhodnutí naordinovat knihovně odtučňovací kúru.

Začala jsem knížky probírat a nejdříve vyřazovat ty, ke kterým jsem měla přece jen trochu chladnější vztah. Naplnila jsem pět krabic a vyrazila do antikvariátu. Vykoupili ode mě všechny, dostala jsem částku, kterou jsem čekala a spokojená a lehčí odjela domů s tím, že prázdné krabice znovu naplním a úspěšnou akci ještě ten den zopakuji. Avšak nedošlo na to. Do mého plánu vstoupila jakási neodkladná pracovní záležitost.

Druhý pokus

V antikvariátu výkup probíhal pouze v pondělí, takže jsem si během týdne vše připravila na druhý pokus.

Ale ani ten se nezdařil.

Sklátila mě chřipka a já prostě nebyla schopná krabice napěchované knížkami donést do auta. No nic, další pondělí to jistí. Uplynul další týden, všechny krabice úspěšně naložené, vyrážím… po 300 metrech auto začne stávkovat. Cože??? To snad ne! Po prohlídce v servisu se dozvídám, že příčinou byl jakýsi zkorodovaný konektor. Maličkost. Ale zhatila mi i můj druhý pokus.

Dobrá rada nad zlato.

Během týdne jsem si postěžovala na své patálie s mým osvobozením se od knih na Feng Shui setkání a byla mi doporučena prostá věc – s knihami se rozloučit. No jo, jasně, vždyť tentokrát jsou v krabicích knížky, které mám fakt moc ráda, prostě „srdcovky“, není se tedy co divit, že se jim ode mě nechce. Hned po příchodu domů jsem knížkám poděkovala za to, že mi předaly informace, které mi předat měly, a popřála šťastnou cestu k novým čtenářům.

Následující pondělí odvoz proběhl bez problémů a nostalgie.

A co víc, zjistila jsem, že bez svých, do té doby nepostradatelných, knížek dokážu krásně žít, vlastně si na ně ani nevzpomenu. Od té doby své zeštíhlené knihovně udržuji váhu jednoduchým pravidlem: jedna nová knížka do knihovny, jedna stará knížka do oběhu. 😊

 

Jarka

Komentáře

Back To Top