Kuchyně jako zrcadlo našeho životního štěstí

Prší, prší, prší. Ještě jsem sice nevyřešila všechny otázky svého bytí, jako třeba svůj rozporuplný vztah k množícím se slimákům, kteří mě tak nenasytně ožírají rašící slunečnice u terasy, ale právě prožívám radostný okamžik bytí v uklizené kuchyni. Jsem v klidu doma, z kamen sálá ještě od snídaně teplo a kapky klouzající po okenním skle se podobají myšlenkám. Zdánlivě nelogicky se spojují, tvoří klikaté potůčky a říčky, pokud je ťukáním do klávesnice nezachytím, utíkají pryč.

Mám ráda naši kuchyň, protože stejně tak, jako se v ní spojuje vyjádření dvou protikladných živlů – vody a ohně, zároveň je tato místnost ukazatelem určité protikladnosti našeho životního stylu, který došel k určitému bodu vývoje, a zobrazením našeho bohatství i našich drobných neřestí.

Kuchyně vládne domu

Kuchyň se podle Feng shui považuje za velmi významné místo v domě. Patří mezi velmi intimní prostory, které by měly být skryty před zraky náhodných návštěvníků. Ideálně by měly spolu s ložnicí zaujímat takzvanou vládnoucí pozici, tedy co nejdále od vchodu. V kuchyni je třeba docílit spolupráce vody a ohně, sporáku a dřezu. Je nejlepší je držet dále od sebe nebo mezi ně vsunout alespoň nějaký jiný kus nábytku. Toto jednoduché pravidlo má své opodstatnění i v přísné logice ergonomie práce. Vyjmete z ledničky potraviny, položíte na kuchyňskou linku, omyjete, nakrájíte, uvaříte a před podáváním naaranžujete na talíř. Pohybujete se plynule vpřed.

Dalším důležitým pravidlem je umístění sporáku. Ať už používáte kamna na dřevo, plyn nebo elektriku, potřebujete mít při vaření krytá záda a vidět bez otáčení na dveře. Někdy je to trochu problém, potom by mohlo pomoci zrcadlo na zdi za sporákem, které pomůže rychle odhalit, co se děje za vašimi zády.

Zbavte se minulosti

Způsob, jakým se staráte o svou kuchyni, napovídá, jak se staráte sami o sebe, jaký je váš životní styl. Pokud je vaše kuchyň neudržovaná a plná chaosu, ani s vaším zdravím to nebude jiné. Je třeba ponořit se do skříní a všechno staré a zbytečné, co byste nechtěli dostat k jídlu na návštěvě, nebo vyvolává nepříjemné pocity, vyhodit. Neskladujte mixéry, které nepoužíváte, nádobí, co neodpovídá vašemu vkusu, už vůbec ne prasklé skleničky a hrnečky s ulomeným uchem, protože jsou symbolem chudoby a selhání. Rovnoměrně používejte všechny plotýnky sporáku, opravte kapající kohoutek a odtok zamaskujte zátkou.

Místo, kde se dá tančit

Kuchyni je třeba budovat na míru, uvažujte realisticky o svých potřebách, pokud nevaříte, není třeba investovat do drahého nábytku a luxusních spotřebičů, protože na ně bude pouze padat prach a do vaší mysli smutek z nesmyslné investice. Promýšlejte zařízení, zaoblujte rohy, abyste mohli v kuchyni tančit bez úrazu. Vymyslete dobré místo pro odpadkový koš, lehce dostupné a ideálně neviditelné.

Budujte místo klidu, plné svěží vůně, pohody, kde budou mít věci své místo, a srdce se zaraduje pokaždé, když si půjdete pro šálek čaje nebo pro svačinu.

Komentáře

Back To Top