Jaká je vaše ideální koupelna a toaleta?

Na zahradě právě rozkvetla šalvěj a ve vyřezávaném srdci dveří kadibudky se přes noc objevila stříbřitá pavučina.

Asi jen málo lidí si v naší „civilizované“ zemi dokáže představit dům nebo byt bez toalety nebo koupelny. Pro městské lidi je tato představa opravdu absurdní, ale ani ti, kteří bydlí na vsi, obvykle v současnosti neupřednostňují putování na latrínu před uživatelsky mnohem pohodlnější variantou toalety a koupelny začleněné do půdorysu domu.

Všechno má své pro a proti, ale pokud se ptáte na můj praxí podložený názor, jsem v tomto směru zhýčkaná a představa starověkého čínského zemědělce hnojícího brázdy na svém poli ve mně budí spíš truchlivé než povznášející myšlenky a romantické noční vycházky v mrazu nebo dešti nepatří k mým tužbám. Dodnes si pamatuji, jak velmi se mi ulevilo, když mi můj manžel s metrem v ruce triumfálně sdělil, že to nakonec vymyslel a do našeho minidomečku se vejde koupelna i záchod.

Předcházejte ztrátám

Podle učení Feng shui patří toaleta i koupelna k místům ztráty. Energie se v mnoha ohledech chová stejně jako voda a všemi nezakrytými cestami, odtoky, otevřenou toaletou… odchází pryč a s ní také naše bohatství. Ani jedna z těchto dvou, nejlépe oddělených, místností by neměla stát uprostřed domu nebo bytu, protože by vysávala energii ze všech oblastí vašeho života, byli byste unavení. Umístění proti vchodovým dveřím není příliš šťastné, protože energie sice přijde do našeho domu, ale hned se zase odpadem ztrácí. Moderní spojení koupelny a ložnice je podle Feng shui zcela chybné. Koupelna by vás okrádala o energii určenou k relaxaci a spánku. Pečlivě zavírejte dveře a místo vaší očisty tajte. Ideální je, když se musí návštěva zeptat, kde může inkriminovaný prostor najít. Pokud nelze rozdělit koupelnu a záchod na dvě samostatné místnosti, oddělte je alespoň částečně příčkou a dbejte, aby nebyla toaleta vidět ode dveří. Dveře kupte plné, bez designového prosklení.

Méně znamená více

Udržujte toaletu i koupelnu čistou a vonící. Přiměřeně velké okno je vítané jak z hlediska zdravotního, vyvětrání přebytečné vlhkosti, tak i psychologického. Snažte se vytvořit příjemné místnosti z přírodních materiálů, které vás pozitivně naladí, protože bývají zpravidla mezi prvními, které po ránu uvidíte. Rychle odstraňujte všechny vady instalací, kapající kohoutek či protékající toaletu a záchodové prkénko zavírejte, aby voda neodnášela vaše finance. Vyhoďte prázdné obaly a nepoužívanou kosmetiku. V koupelně platí jednoznačné pravidlo- méně je více. Pořiďte si zavíratelný koš na špinavé prádlo. Zrcadla jsou vítanými pomocníky, ale pamatujte, že to, co zobrazují, také znásobují, tedy i případný chaos. Kupujte zrcadla z jednoho kusu a pokuste se, abyste se v něm viděli celí. Pozor, k intimní pohodě při sezení na toaletě zrcadlení vašeho obrazu nijak neprospěje. Barevnost koupelny je individuální záležitostí, doporučuji ji obvykle řešit až po určení jednotlivých sektorů Ba Gua.

Kadibudka jako místo konfrontace

Do kadibudky už tolik nechodíme. Zvítězilo naše pohodlí, ale dobře se pamatuji na dobu, když byla naším jediným útočištěm a museli jsme si ji bránit před zvídavými návštěvami sršňů, kteří hledali ideální místečko pro stavbu svého hnízda. Několikrát za den prolétávali vyříznutým srdíčkem ve dveřích a vytrhovali nás z bezbranného zadumání. Přestože jim obvykle stačilo krátké pobídnutí plácačkou a odlétali, naše děti se začaly jejich návštěv obávat a nutily mě hlídkovat přede dveřmi. A tak se zahradou co chvíli ozývalo ustrašené: „Mamíí, hlíídááš?“

Komentáře

Back To Top