Když si jaro prosadí svou

Jaro k nám vtrhlo naplno. Sníh je pryč, země se pomalu ohřívá a všude už něco roste, pučí, oči to nestíhají ani sledovat. Všimli jste si, kolik druhů zelené barvy je najednou okolo nás?

I my, lidé, se chováme jarně. Po odložení tlustých zimních svršků jsme lehčí, pohyblivější a vše nám jde snadněji. Pohyb i myšlení. Najednou máme zase chuť cvičit, sluneční dny nás snadno přesvědčí k pěšímu výletu či vyjížďce na kole či bruslích. Využíváme každou příležitost k procházce, abychom se nadýchali svěžího jarního vzduchu a načerpali životodárnou energii.

Všichni máme spoustu nápadů, doslova se strhla lavina různých akcí a aktivit. Jako když někdo nahoře otevře pomyslný kohoutek naplno 🙂

Jarní energie

Této výrazné energii říkáme energie dřeva. Je tak silná, akční, nedá se jí odolat…Pohltila nás všechny. A tak své nápady jdeme ihned realizovat. Žádné otálení, žádné zdržování nebo váhání. Na to není čas, vždyť je před námi tolik věcí, které chceme stihnout! Nejlépe, kdyby to šlo všechno najednou 🙂

My, kdo máme tuto energii v sobě (dá se to spočítat podle tzv. čísla MING KUA), tomu rozumíme obzvlášť…Ale také víme, že expanze našich nápadů a aktivit je provázena určitou mírou netrpělivosti, kterou udržet na uzdě není snadné. Jak se věci nehýbou kupředu, je zle. Jenže touha mít hotové vše teď hned může napáchat škody, které pak napravovat nemusí být příjemné.

Příběh netrpělivé klientky

Jedna mladá akční majitelka nového bytu si například usmyslela, že trochu pozmění vchod do kuchyně a vytvoří si oddělenou spíž. Zadala práci řemeslníkům a odjela na dovolenou. Po návratu ji čekal krásně vymalovaný čistý byt s novými vstupy. Majitelka však zjistila, že se do nové spíže nevejde lednice, kvůli které vše vymýšlela…Proto se domluvila se zedníkem, že do spíže vytvoří nový vchod. Stalo se. Teprve teď mi majitelka potvrdila schůzku na konzultaci v bytě. „Přece vás nebudu zvát do nedodělaného bytu, co byste tam viděla, že? Jen nepořádek na staveništi :-). “

Vůbec jsem však tuto dámu nepotěšila, když jsem jí vysvětlila, že jediný, kdo se v nově přestavěném bytě bude cítit dobře a pohodlně, bude její velká americká lednice. Prostor pro život samotné majitelky zmizel. Nezbývalo než vymyslet další variantu pro kuchyň a spíž a znovu povolat zedníka, který se nestačil divit, proč má po týdnu vše vracet do téměř původní podoby.

Tato mladá paní mi ukázala, jak si člověk unáhlenými rozhodnutími může lehce zamotat život do kliček, ze kterých by pak těžko hledal východisko.

JAK tedy využít tuto jarní energii?

Rozhodně je tu příležitost na různé „ vyklízecí“ iniciativy. Zkuste otevřít skříň a vyndejte vše, co v ní je. Budete se divit, kolik je tam věcí, o kterých už jste ani nevěděli, že tam jsou… a vraťte zpátky jenom to, co opravdu používáte. Oddychnou si nejen vaše skříně, i v životě se objeví prostor pro něco nového. Toto můžete aplikovat nejen ve skříních, ale i v jednotlivých šuplících, ve sklepě, na půdě, také v počítači a v pracovním stole. Tady se jarní vítr může uplatnit naplno, stejně jako při malování. Přesto barvy doporučuji dobře zkonzultovat, abyste nemalovali za týden znova 🙂 Sice je to trochu jednodušší než bourání zdí, ale i tak je to zbytečná práce.

Využijme tedy jarní síly ke všemu, co naše životy nastartuje pro celý další rok. Využijme jara k prosazení nových věcí i těch, do kterých se nám dlouho nechtělo – jaro má tu správnou sílu, která nás podrží a podpoří. A pokud udržíme na uzdě svoji netrpělivost, vše bude v pořádku 🙂

Přeji vám krásné jaro.

Věra Erbenová, konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top