Co má společného hora Fuji, Velikonoce a naše pozornost?

Japonci jezdí za horou Fuji. Nechtějí však na ni lézt nebo ji jinak zdolávat, ale touží ji vnímat, věnovat pozornost. My Evropané se pyšníme různými rekordy, kterých vrcholů jsme dosáhli, kolik kilometrů máme v nohách, jak vysoko jsme se dostali… a oni čekají, až se rozplyne mlha a dívají se – modrá obloha, bílá majestátní hora a na jaře růžové lístky rozkvetlých třešní.

Uvědomujeme si, co je důležité?

Někdy pochybuji, jestli se naše dnešní společnost ještě umí na něco skutečně dívat. Zda dokážeme vidět opravdovou velikost a krásu, vnímáme malichernost a hloupost našich šarvátek, rozepří a společenských her.

Možná by bylo dobré si uvědomit, že nepotřebujeme všechno ovládnout, zdolat a vlastnit. Mnohdy je daleko důležitější pouze něčemu věnovat plnou pozornost. Být součástí krajiny, aktuálního okamžiku, vnímat prostor kolem sebe, své milované děti, partnera…

Velikonoce jsou svátkem naděje

Blíží se Velikonoce, což jsou naše svátky jara a z hlediska křesťanského pojetí nejdůležitější mezník celého roku. Připomeňme si jejich tradice, protože jsou především oslavou naděje na nový život a ta je potřeba v minulosti i dnes.

Oslavujme vnější i vnitřní krásou

Pojďme si v těchto dnech fyzicky i obrazně zamést před vlastním prahem. Zbavme se starých pavučin domnělých křivd, nánosů věcí, které již nechceme do svého života, ukliďme v sobě i svém domě, aby se místo našeho života stalo skutečným rájem srdce.

Potom můžeme své domovy vyzdobit, přinést do nich trochu svěžesti rozkvetlých proutků, květů narcisů a tulipánů, připomenout si zručnost našich vesnických babiček, které své jinak prakticky strohé interiéry v době Velikonoc zdobily barevnými vajíčky, mašličkami, ubrusy…

Při veškerém nasazení se nezapomeňme zastavit a užít si jásavou jarní energii. Uvědomme si barevnou nádheru kolem sebe, úžasnou a nezkrotnou radost a sílu.

Nejsme sami

Pojďme sami sebe vnímat jako součást obrovského živoucího organismu. Jsme propojeni v rámci stejného prostoru a času a zároveň jsme schopni skrze na naše geny, kořeny a tradice čerpat sílu z odkazu našich předků a posílat ji zase dál. Jako jednotlivci jsme nekonečně bezvýznamní a důležití zároveň.

Věnujme alespoň v tento velikonoční čas činnostem i lidem svoji skutečnou pozornost. Věřím, že tato jednoduchá magie nám pomůže, aby naše práce byla úspěšnější a vztahy vlídnější.

Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top