Hledáme krajinu svého srdce

Miluji cestování. Autem, vlakem, pěšky … vpíjím se do krajiny, pozoruji lidi. Na rozdíl od běžných cestovatelů moc nefotím a stejně jako mnozí, někde ve skrytu sdílím naivní víru, že se mi nic nemůže stát, protože patřím jinam, domů. Pak se vrátím, nadechnu se u vrátek a cítím: Tady je moje krajina, ulice, les a tady je mé srdce. Aby se člověk mohl doma cítit dobře, potřebuje, aby tak říkal místu, které ho povzbudí, když je mu smutno, dokáže sdílet a zmnožovat jeho radost, doplní vyčerpanou energii.

 

Uměním vytvořit harmonický prostor se zabývali čínští učenci a vládcové již před naším letopočtem a do naší doby se rozvinula řada hnutí a škol, které jejich myšlenky obohatily a rozpracovaly. Nyní se Feng Shui učí po celém světě, protože jde o vyzkoušený a fungující systém. Učí, jak žít v pohodě, v radosti a dosahovat svých cílů.

Každý hledá svoji cestu

Možná na sobě pracujete, cvičíte jógu, meditujete, běháte a čtete vzdělávací literaturu. Snažíte se, jdete krůček po krůčku za svými sny a moc dobře víte, kolik času a úsilí Vás to stojí. Měníte svoje postoje, návyky, zvyky i myšlenky. Snažíte se změnit sebe, abyste posléze svojí zkušeností mohli ovlivnit okolní svět. Feng Shui je systémem, který funguje opačným způsobem. Vnější změnou dosáhnete vnitřní.

Jsme stejní jako v pravěku

Naše tělo a mozek citlivě reagují na okolní prostředí. Naučila nás to zkušenost už v pravěku. Byli jsme proti jeho dalším obyvatelům příliš malí a slabí. Museli jsme reagovat rychle. Útěk nebo obrana. Kdo si nevšiml včas blížícího nebezpečí, druhou příležitost už obvykle nedostal. Náš mozek se od té doby příliš nezměnil. I nadále ve stresových situacích aktivuje mechanismy využívající rezervy organismu, které umožňují krátkodobě podávat vysoké výkony.

Už sice nyní nemusíme prchat před pterodaktylem a tyranosaura najdeme jenom v muzeu, a přesto můžeme i v našem bytě nebo kanceláři zažívat stres. Náš neandrtálský mozek, aniž bychom do toho vědomě mluvili, vyhodnocuje prostředí kolem nás a do těla vysílá příkazy ke klidu či mobilizaci. Ostrý roh mířící na člověka je pro náš mozek totéž, co vystřelený šíp, trám nad hlavou znamená přímé ohrožení zad a hlavy. Naší velkou nevýhodou je, že jsme přestali své tělo poslouchat, nechápeme, že nás ztuhlostí šíje, bolestí zad, upozorňuje, že naše okolí není v pořádku, a tak léčíme následky na rehabilitacích a medikamenty, místo toho, abychom hledali skutečnou příčinu.

Prostředí nás formuje

Učení Feng Shui využívá naší úžasné schopnosti reagovat na okolní prostředí. Pobyt na každém místě ovlivňuje naše pocity, nálady, zdraví i vitalitu. Pokud si ve svém bytě nebo domě vytvoříme harmonické prostředí, bude nás tento prostor pozitivně ovlivňovat a my budeme úspěšní ve všech aspektech svého života.

Dle Feng Shui vnější změnou dosáhnete vnitřní

Ve Feng Shui vnější změnou dosáhnete vnitřní proměny a výsledky uvidíte rychle. Meditace i různé mentální tréninky jsou skvělé, ale já nedám dopustit na svižná řešení. Přesuňte skříň, vymeťte pavučiny, vyhoďte rozbité a nepoužívané věci. Změnu ucítíte okamžitě. Možná si nejprve povšimnete pouze úlevy, bude se vám lépe dýchat, ale dosah vašeho snažení bude větší, protože na místo věcí zbytečných mohou přijít ty, které jste si přáli a pro které dosud nebylo ve vašem životě místo. Novým uspořádáním jste rozproudili ve svém životě změnu. Změna přinese nové příležitosti a splní i vaše přání, pokud o ně správně požádáte.

Ochota ke změně je nejdůležitější

Nemusíte Feng Shui věřit, úplně stačí, když uděláte první krok. Ochota ke změně, je tou nejdůležitější hybnou silou, která vám pomůže, žít život právě takový, jaký chcete.

Mgr. Hana Kopecká

Vytvořeno pro internetový magazín http://www.bydlimekvalitne.cz/


Příspěvek Hledáme krajinu svého srdce pochází z Harmonický prostor Feng Shui

      

Komentáře

Back To Top