Osvícený rodič aneb Prvky v nás

 Nedávno jsem si při nějakém vyprávění vybavila, jak jsme se se sestrou v dětství dohadovaly při uklízení společného pokojíčku. Já to chtěla sklidit vše najednou, teď hned. Sestra někde poletovala, z mého pohledu se strašně loudala. Ta než se pak chudák malá vzpamatovala, měla všechny své poházené věci shrnuté na jedné hromádce, kterou pak dlouho přebírala.

Tehdy jsem nechápala, co je špatně. Posbírat poházené věci, špinavé oblečení do prádla, vytřít prach a vyluxovat – nad čím ta ségra pořád bádá a na co čeká?
Já byla spokojená, když byl zadaný úkol splněn a mohla jsem jít plnit další ” výzvy”. Ale toto dost často končilo slzičkama a zásahem rodičů. Nařízen stejný postup práce, přidělení úkolů, v případě odmlouvání stejný trest. OBĚMA VŠECHNO STEJNĚ. Hlavní zásada mých rodičů se z dnešního úhlu pohledu jeví jako zásadní omyl. To není výtka, jen konstatování, tak to chodilo běžně v době, kdy byli dospělí i děti rovnáni do řady podle jednoho oficiálního pravítka.
O Feng Shui tehdy neměla většina lidí ani potuchy a já se opájím představou, jaké by to bylo báječné, kdyby v takových chvílích zasahoval osvícený, poučený rodič. Rodič, který by věděl, že jeho dcery mají v sobě naprosto protikladné principy, které nelze žádným způsobem měnit. Netrpělivost dřeva sotva spoutáte, ale můžete přece jeho rychlou energii využít! Pomalý postup zemitých lidí vyžaduje svůj čas, tak radši na krátké termíny zapomeňte :-)
Každý patříme k nějakému prvku / voda, dřevo, oheň, země, kov/ a ten v nás zanechává nějakou charakteristiku.
Zjistit si svůj prvek a trochu ho prozkoumat, to může být zajímavé, ale i přínosné, zvlášť pokud si takto “prolustrujeme” svoji rodinu, partnera atd. A co lidé v pracovním kolektivu?
Rozhodně můžeme lépe porozumět sami sobě i druhým! A zase moje idealistická představa: využit to nejen v rodině, v práci, ale ve škole….jenže to vyžaduje osvíceného učitele a to už je trochu jiná kapitola :-)

      

Komentáře

Back To Top