Také máte doma neviditelné věci?

Naše kočka Sára má legrační teorii: Když nic nevidím, nejsem vidět ani já. S oblibou schovává hlavu do krabic a košíků a myslí si, že její chundelaté tělíčko, packy, ocásek zmizely také. Posmívala jsem se jí až do té chvíle, co jsem si uvědomila, že my lidé jsme na tom stejně. Máme neviditelné věci.

V domech, bytech nebo kancelářích můžeme najít prostory, nábytek, zařízení, které nechceme vidět.  Tváříme, že neexistují. Doufáme, že tímto trikem všechno vyřešíme a nepohodlné zkrátka zmizí.

Životní nerovnováha se projevuje v prostoru

V životě se nám nepovede všechno podle našich představ. Mnohdy naše prohry, domnělé křivdy, spory, hodně bolí a je těžké se s nimi vyrovnat. Pokud to však neuděláme, stanou se naším trvalým závažím, které nás bude obtěžovat na každém kroku. Prostor nám tyto „přechozené nemoci naší duše“ ukazuje třeba pomocí nepořádku, který se bude hromadit stále na stejném místě, kapajícího kohoutku, vrzající postele, rozbitých tlačítek na panelu našeho sporáku…  Problémy si nemusíme vždy plně uvědomovat, přesto je interiér věrně zrcadlí.

Oči nezatížené provozní slepotou vidí víc

Zkusme se občas na svůj prostor podívat cizíma očima. Nechat svoji těžkou nákupní tašku v autě, poklidně nasát atmosféru vchodu, dveří, předsíně… Projít chodbou jako člověk, co poprvé vstupuje na cizí území.

Možná budeme překvapeni. Všimneme si úplně jiných věcí. Barev, které už obvykle nevnímáme, Nábytku, který se nám plete to cesty i lahodné křivky sedačky, která přímo zve k odpočinku. Nasajme vůni, prozkoumejme chuť, která se nám vydere na jazyk. Poslouchejme zvuky, vrzání dřeva, šelest záclon, štěkot psa…poznejme, jak promlouvá náš domov. Líbí se nám jeho řeč? Chceme se do takového prostoru denně vracet?

Úklid je terapií vhodnou pro všechny

Můžeme se nechat životem vláčet, jako to dělá vítr s podzimním listím, stěžovat si, že nemáme dost sil, prostředků nebo trpělivosti, ale nejúčinnější metoda, jak dát do pořádku sebe i okolí, je prostá: Uklidit.

Zdánlivě neviditelné věci své majitele tíží

Pokud narazíme na seminářích na téma úklidu, občas se se mnou někdo snaží smlouvat, že ty věci má odložené pouze ve sklepě, v komoře, či na půdě. Jenže náš mozek i tato místa sleduje. Podvědomí nezapomíná, nedá se přemluvit ani obelhat. Nenechá nás na ně úplně zapomenout. Odložené věci se nám znovu a znovu přihlašují do našeho života v podobě neshod, těžkostí a překážek.

Berme do života jen podstatné podněty

Naším životní cílem nemusí být uklízení. Kdepak! Naše životní sny mohou být podstatně barvitější, zajímavější…Den má pouze 24 hodin a nedá se natáhnout. Největším uměním skutečně úspěšných lidí je správné určení priorit. Pokud budeme ve své práci dělat jenom věci důležité nebo ty, co nám přinášejí nejvíce radosti, budeme se cítit o hodně lépe.

Stejné je to i s předměty v naší domácnosti. Pokud si ještě před nákupem rozmyslíme, zda předmět skutečně potřebujeme, přinese nám užitek, nebudeme do svého prostoru přinášet hlouposti, hromadit „neviditelné věci.“ Domov ani kancelář nebude zahlcená zbytečným balastem. Pocítíme volnost, budeme mít více energie.

Dívejme se kolem sebe

Sáře asi nikdy nevysvětlím, že není neviditelná a tahat ji za čouhající ouška nebudu. My lidé bychom však mohli mít více rozumu. Pokud si začneme všímat prostoru, odložených předmětů, které jsme se doteď pokoušeli „vyzmizíkovat“, dokážeme si v životě udělat pořádek, najít nové cesty i řešení v oblastech života, ve kterých jsme dosud nevěděli rady.

Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top