Čínské šunty nebo věci s duší?

Miluji krásné věci, které dobře slouží svému účelu a inspiruji se u starých čínských mistrů Feng Shui, kteří již před tisíci let řešili základní otázky bytí. Snažili se svět kolem sebe pochopit a pojmenovat, nalézt jeho rovnováhu. Dodnes používáme jejich poznatky o pěti energiích, elementech, prvcích, a jejich vztazích. Pochopení těchto základních principů tvoří páteř celého učení Feng Shui.

Prostředí nás formuje

Každá věc je vytvořena z nějakého materiálu, má tvar, barevnost a mnohdy se vyznačuje i určitou chutí. Zmíněné vlastnosti mají naprosto zásadní vliv na to, jakým způsobem na nás působí, co v nás vyvolávají. Předměty kolem nás formují naše pocity, nálady, duševní i fyzické zdraví. Uspořádání prostoru má zcela zásadní dopad na způsob naší komunikace, schopnost sebevyjádření a sebeprosazení. Ovlivňuje naši chudobu, bohatství, klid i stres.

Pět elementů

Čínští učenci označili působící síly jako pět elementů: dřevo, oheň, země, kov, vodu. Jednotlivé elementy na sebe působí určitými silami, navzájem se podporují, vysilují nebo ovládají. Úkolem nejen mistrů Feng Shui, ale každého člověka, je udržovat zmíněné prvky a vztahy v rovnováze, protože dosažení harmonie v prostoru znamená v konečném důsledku prožívání šťastného života podle svých představ.

Doplňky na podporu splnění přání

Často lidem radím, které prvky je třeba do jejich interiéru doplnit, aby podpořily splnění svých tužeb a cílů. Někdy jsou to maličkosti, ale i ty drobnosti musí mít správné vlastnosti.

Doplňky jsem hledala všude. Na internetu, v kamenných obchodech… Po čase mi přišlo líto, že lidé pod názvem Feng Shui kupují laciné výlisky z Číny vyrobené v příšerných podmínkách obrovských odlidštěných továren z často nekvalitních materiálů a s významem, kterému u nás v Evropě téměř nikdo nerozumí. Symbolika, kterou se děti v Asii učí od malička, nasávají ji všude kolem sebe, bývá pro Evropana zahalená rouškou tajemství. Interiéry podle Feng Shui se v laickém podání stávají nedotaženými napodobeninami čínských bister a restaurací.

Nový internetový Feng Shui e-shop

Pro sebe, své klienty a nyní i pro všechny lidi zajímající se o Feng Shui jsem při svém pátrání našla kvalitní výrobce i dovozce. Hlavně jsem však oslovila výtvarníky, keramiky, skláře, umělecké kováře a dělala jsem jim přednášky o Feng Shui, o harmonii, elementech a práci s nimi. Obvykle nejdříve udiveně hleděli, mnozí ale poslouchali, a tak jsme se přes spoustu náčrtků a diskuzí prokousali ke tvarům, barvám, vzorům.
Společně jsme vytvořili internetový obchod www.fengshuieshop.cz .

Máme zde zboží vyráběné s láskou, často hnětené pouze silou paží a základních nástrojů. Váza, polštářek i zvonek je ztělesněním touhy po dokonalosti v materiálu, pravdivosti řemesla, originality nápadu a to vše v pokoře před tisíciletými zkušenostmi starých mistrů, v respektu k působení jednotlivých prvků. Vycházíme z našich tradic, design je jednoduchý, ale ornamentů se nebojíme. Rádi si hrajeme. Zajímají nás přírodní materiály. Výrobky jsou od lidí a pro lidi.

Bydlení s energií

Naše byty jsou jako naše tělo. Je třeba o ně pečovat. Zařizujte své bydlení s láskou, pravidelně se o ně starejte. Stane se vaší zásobárnou energie a dobré pohody, ze které budete moci čerpat své síly. Harmonie není v množství, ale správném výběru a uspořádání. Věci kolem nás jsou symboly a na každém záleží, jaký zvolí.

Mgr. Hana Kopecká

Příspěvek Čínské šunty nebo věci s duší? pochází z Harmonický prostor Feng Shui

      

Komentáře

Back To Top