Máte pocit, že jste se zasekli a potřebujete přeskládat šuplíky svého života? Teď je správná doba.…
Víte, jaký životní styl Vás baví?
Nemám nic proti velkým městům, ale asi opravdu nejsou mým šálkem kávy. Líbí se mi občas zajet na výstavu, koncert, vzdělávací kurs, ale chybí mi volnost stromů, keřů, tráva a malý parčík za hezkého počasí nacpaný lidmi tak, že není kam šlápnout, to nenapraví. Každý však máme jiné nastavení a někomu právě rychlý životní styl velkých aglomerací, pulsující divoce od časného rána do noci, vyhovuje.
Místo našeho života je důležité
Prostor, kde žijeme, je vždy otázkou volby a čím déle se dívám kolem sebe, tím zásadnější mi toto rozhodnutí připadá. Obvykle dlouze rozvažujeme, jaké si pořídíme vybavení bytu, kam dáme poličku a jakou barvu bude mít naše nová skříň, ale kupodivu se málo rozhlížíme, jak vypadá naše ulice, část města, jaká energie proudí naším okolím.
S nemovitostí kupujeme i sousedy
Staré čínské umění Feng Shui si bedlivě všímá nejen vnitřního uspořádání jednotlivých místností, ale pečlivě pozoruje i okolí. Působí na nás mnohem širší paleta jevů a vzdálenější reálie, než je malý flíček našeho pozemku.
Harmonii života ovlivňuje i sousedova stodola, velké košaté stromy na louce za domem, silnice vinoucí se kolem našeho prahu, zvlněný nebo rovný terén, který vidíme ze svého okna, hluk, elektrické vedení…
Vyberme si prostředí vhodné pro náš životní styl
Externí prostředí je silnější než my. Ať chceme, nebo ne, postupně si nás zformuje k obrazu svému. Energie, kterou denně nasáváme, nás proměňuje, vybrušuje.
Nedávno si mi postěžoval známý, že se díky svému okolí mění. Původně vesnický kluk se odstěhoval do velkého města. Znal zvyky sousedů i rodinné historie. Nyní se přistihl, že víc spěchá. Má kolem sebe velké množství lidí, a tak se, možná na obranu, uzavřel do sebe. Přestává se lidem dívat do očí, paradoxně se cítí daleko více sám…
Každé prostředí vytváří jinou realitu
Okolí nás formuje a přetváří, mění naše návyky a doplňuje nové zkušenosti. Kdysi se mi zdálo velmi směšné upozornění natištěné na běžných plastových popelnicích: „Neházejte žhavý popel.“ Mně, městskému dítěti, připadalo absurdní, že v době technologického rozvoje, mobilů, internetu a sond létajících na druhou stranu galaxie, by se někdo mohl v domácnosti zabývat popelem. Ve vlastním domku jsem ho do odpadu několikrát hodila také a modlila se, aby se nádoba neroztekla…
Opora a výhled jsou důležité
Pojďme se všichni podívat ze svých dveří. Zkontrolujme naše okolí. Náš domov stejně jako my potřebuje přede dveřmi hezký výhled, za zády jistotu kopce, svahu, příjemné stavby či vzrostlých stromů. Vlevo i napravo menší oporu. Potom si budeme v životě připadat jako posazení do bezpečného ušáku s polstrovanými područkami. Díky opoře místa budeme jistější.
Vždy lze něco změnit
Často se lidé ptají, co dělat, když jejich okolí nevypadá, tak krásně, jak by si přáli a přestěhovat se nemohou. Potom je nezbytné vyhrnout si rukávy a změnit to, co lze. Vysadit strom půjde i vedle činžáku, květinová obruba cestičky před domem udělá radost u jakékoli stavby. Zamaskování popelnic a odvoz haraburdí dá sice trochu práce, ale výsledek se vyplatí.
Vyberte si svůj životní styl
Každé místo nás směřuje k určitému způsobu života. Je stejně nebezpečné žít ostrým pracovním tempem ve městě, nedopřávat si pohyb a odpočinek v přírodě, jako se přestěhovat do divočiny a nevědět, že volnost vždy musíme vykoupit ostražitostí a schopností vyřešit spoustu maličkostí bez pomoci okolí.
Máme na výběr. Je třeba jen zvážit, co je našemu srdci blízké a bude nás naplňovat radostí.
Až půjdete hledat krajinu svého srdce a svůj nový životní styl, mějte oči dokořán.
Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui