Také vás obklopuje šedobílý interiér?

Někdy bývám udivená, když vidím fotografie v časopisech a pod nimi čtu chvalozpěvy, jak jsou kuchyně, obývací pokoje a jídelny podle nejnovějších trendů úžasné. V bílo šedých interiérech, ač na fotografiích vypadají úžasně, se ve skutečnosti žije těžce. Možná ti, kteří básní o bílé a šedé, kovu a lesku nikdy neměli odvahu vyzkoušet něco jiného. Chybí jim srovnání.

Bílý prostor – ideální interiér?

Zrovna nedávno jsem byla v jednom bytě v panelovém domě pod samotnou střechou. Byl kompletně zrekonstruovaný a jeho majitelé příliš nešetřili ani nespěchali. Z omšelého 2+1 udělali jednoduše členěné vzdušné bydlení. Zbývalo jen dokoupení několika skříní.

„Nastěhovali jsme se před dvěma měsíci,“ rozpovídala se paní. „Celý rok před tím jsme byt dávali do pořádku, aby odpovídal našim představám, ale teď potřebujeme poradit. Konečně jsme odešli z pronájmu, ale tady se necítíme vůbec dobřeNejsme doma. Manžel stále pracuje a mně je těžko.“

Vůbec jsem se nedivila. Kromě několika kusů šedého nábytku, podlahy a rostlin v květináči chyběly v bytě barvy. Všude bylo bílo.

Každá barva vyzařuje jinou energii

Podle učení Feng Shui všechny předměty mají nějakou převažující energii, která je projevem jednoho z pěti základních prvků: vody, dřeva, ohně, země a kovu. Bílá, šedá barva, lesklé a kovové materiály patří k energii kovu a ta je cílevědomá, bojovná i tvořivá. Kov podporuje naše komunikační schopnosti.

Nic se nemá přehánět

Pokud však v prostoru převládá kovová energie, chybí další barvy, předměty z jiných materiálů, lidé mají tendenci se uzavírat do sebe. Z dialogu se stává vnitřní monolog. Lidé v takových prostorech obvykle hodně pracují, nebo alespoň na práci myslí a jen těžko se uvolní a odpočinou.  To, co na fotografiích vypadá jako oáza bezpečí a klidu, v reálném životě vyzařuje chlad řádu a disciplíny.

Výmalbou proměníte prostor

Úpravy prostoru podle Feng Shui naštěstí neznamenají vždy nákladné investice. V bytě pod střechou budou stát několik kyblíků s barvou a energii při malování. Bílé stěny manželé zatónují jemnými odstíny, aby dosavadní strohost změkčili, proteplili a přitom neztratili světlo z místností.

Vymalujte si domov

Domov je pro většinu z nás místem, kam se vracíme odpočinout, nabrat sílu a uvolnit se. Prostorem, kde můžeme cizí pravidla hodit za hlavu. Sladěný barevný interiér vnese do našeho života více radosti, dobré nálady i pohody. Pokud si netroufáte hned na celé stěny, doplňte barevné doplňky.

Netrapte se, zda volíte barvy, které jsou módní zrovna v této sezóně. Důležité je, jak se cítíte.

Mgr.Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top