Příběh co se stal – Proč je důležité vytrvat?

Včera mi vyhrkly slzy do očí z náhodného setkání a příběhu, který se za ním skrývá.

Potkala jsem holku, tedy spíš ženu. Neviděly jsme se již dlouhou dobu a ona teď zářila štěstím.

„Zuzi, já ti vše musím říct. Jsem tak štastná.”

Pamatuji si, jak jsme se zhruba před deseti lety potkaly. Normální žena, pracující, vychovávající dítě, tehdy už puberťačku. Dcera ji přivedla ke mně a ona začala chodit na naše setkání. Zprvu jen aby nebyla sama v životě. Později začala přemýšlet, o čem to vlastně s lidmi mluvím. A krok za krokem začala zkoušet ty věci.

Poprvé po 14 letech šla “ven”, když s námi vyjela na víkendovou akci.

Začala formulovat, jak by si přála, aby vypadal její život.

Tehdy asi jen proto, abychom ji nepopichovali a ona chtěla být s námi. Přeci by to nemohla mít. Žije v partnerství, které je hodně špatné, a nemůže odejít. Jinak by zůstala s dcerou v Praze pod mostem. Byla a tedy je pracant, ale jako prodavačka neuměla vydělat na samostatný pronájem i dceřino vzdělání.

Ale zkusila snít. Když už to dělaly i holky kolem.

A k snům se přidalo vidění možností. Sice těžko hmatatelných, ale už byly.

Včera jsem ji potkala a pohled na ni mi stačil za všechna slova.

Koupila byt, přestěhovala se sama do menšího města, jak si to přála a právě šla z promoce své dcery. Obě začaly nový život. Jen díky jednomu dovolení si otevřít mysl.

A já jsem si uvědomila důležitou věc. Uběhlo opravdu hodně vody od našeho prvního setkání. Kdyby to kdykoliv vzdala. Kdyby poslechla lidi kolem, kteří říkali, že je to nemožné (a ono to opravdu jako nemožné doteď vypadá). Kdyby nevydržela s hlubokou vírou – Zuzka to tehdy říkala, že můžu mít život, jaký si přeji, tak dnes … nechci to ani vyslovit.

Prosím za všechny anděly světa. Nepřestávejte jít po své cestě, když už jste se po ní vydali. Dnes a denně vidím tolik lidí to vzdát metr před cílem. Nezařaďte se mezi ně. Vytrvejte.

Vytrvalost a úsilí je důležité.

Je to jako když stojíme ve frontě. Vidíme, kdy na nás dojde. V životě ale nevidíme za roh a kolikrát odejdeme dva kroky před tím, než na nás dojde.

Vytrvejte. Slibte si to.

Komentáře

Back To Top