Objevte v zrcadle pravdu

Dívala jsem se do zrcadla. Nezkoumala jsem tentokrát svůj odraz, ale zajímala mě další místnost, o kterou zrcadlo zvětšilo prostor. Stála jsem v Martině pracovně a velká lesklá plocha v dřevěném pozlaceném rámu odrážela kout zaplněný množstvím papírů, šanonů, smluv a nevyřízené korespondence. Byly na poličce, na skříni i v ní. Věděla jsem, že zrcadla jsou podle učení Feng Shui velmi mocným nástrojem, se kterým dokážeme pracovat s místnostmi, upravovat jejich délku, šířku, směřovat a odrážet energii. Odhalovat skryté.

 

Zrcadlo jako nezbytná součást interiéru

Zrcadla malá, velká, v rámu i bez něj najdete v každém obchodě s nábytkem a neobejde se bez něj žádná domácnost. Takovou malou kontrolu svého zevnějšku potřebuje pravidelně po ránu snad každý z nás…

Bohatství i chudobu lze vynásobit dvěma

Zrcadla prostor nejen zesvětlují, ale i násobí. Všechno, co se v zrcadle odráží, máme vlastně v domě dvakrát. Pokud se v něm kupříkladu odráží mísa plná lákavého ovoce, přeneseně zmnožujeme hojnost, kterou mísa s ovocem může pro nás představovat. Naopak symbolika takové toalety, na kterou míří odrazná plocha zrcadla, je naprosto opačná. Jednoduše vyjadřujeme své přání, aby vaše peníze co nejdříve skončily v odpadu, odpluly spolu s vodou pryč.

Martin den

Popíjely jsme s Martou horkou kávu a diskutovaly o domě. Bydlela v něm se svojí rodinou již přes deset let. Jí samotné připadalo docela nedávno, co se v rozvalinách budoucího obýváku batolila mladší z dcer a převážela v dětském kočárku lahve tónovacích barev, štětce a válečky. Jenže gymnazijní vysvědčení usvědčovalo její mysl ze lži. Dcera si už nechtěla hrát s maminkou na prodávání ani kreslit figurky ze Čtyřlístku a spřádat s nimi nová dobrodružství. Marta osaměla. Pracovala doma, ale stejně toho musela spoustu zařídit. Uklidit šálky po snídani, zamést chlupy po kocourovi, pak řešit DPH, tisíce prodaných e shopových položek, zaběhnout na nákup, vyplet zahradu, připravit muži večeři, protože přijížděl denně smrtelně unaven ze zápasu o jejich finanční prosperitu. Jenže usínal u televize, a tak s ním i večerní povídání vázlo.

Obraz v zrcadle

Paní Martina milovala obrazy, a proto jsme se dívaly spolu. Jenže ve zlatém rámu zrcadla nebyla žádná kopie renesančního mistra, jaké kdysi na škole obdivovala, retušovala, dávala jim nové barvy, dotvářela kousky oblohy či skal. Leželo tam účetnictví. Zabíralo veškerý prostor a na malování, na staré mistry, štětce, ředidlo, plátna a tajemství v nich skryté nezbýval čas.

Jak na ně

Základním přikázáním pro majitele jakéhokoli zrcadla je čistota. Všechny šmouhy, cákance a praskliny jsou bolístkami, nerovnováhou a nepříjemnostmi promítajícími se do našeho života. Starý rám se zrcadlem po babičce, kterou jste měli rádi, nemusíte okamžitě vyhazovat, ale pokud začne plocha slepnout, je na místě radikální řez. Určitě nechcete po jeho vzoru světu čím dál méně rozumět, aby se vám před očima ztrácely jeho kontury, rozplývala pravidla a docházelo k nedorozuměním. Zrcadlo složené z více kusů deformuje náš obraz. Stejně jako nůž krájí zeleninu, nepřesný odraz kouskuje a rozmělňuje naši energii.

Zrcadla umí kouzlit i říkat pravdu

Dokáží s prostorem úplné zázraky. Podle Feng Shui s ním můžeme opticky doplnit chybějící oblast místnosti a tím vylepšit rovnováhu prostoru, rozvířit, aktivovat chybějící energii, ale Martě tehdy ukázalo, jak vlastně žije, čím se celé dny zabývá.

Otázku, zda jí současný stav vyhovuje, si už položila sama.

Mgr. Hana Kopecká

Příspěvek Objevte v zrcadle pravdu pochází z Harmonický prostor Feng Shui.

Komentáře

Back To Top