skip to Main Content

Naše cizí odložené věci

Poslední dobou se na konzultacích setkávám se zajímavým fenoménem „cizích“ odložených věcí. Procházím domy, byty i kanceláře a lidé mi ukazují svůj život. Obvykle ve chvíli, kdy se dostaneme na zadní dvorek, málo používanou chodbičku, do komory, sklepa, na půdu nebo se doploužíme do stodoly, udělají pán či paní všeobjímající pohyb paží a prohlásí: „Sem chodit nemusíme, bydlíme tady jenom tři roky a tohle nám tady nechali bývalí majitelé.“

Jejich gesto obvykle zahrnuje hromadu starých šatů, zrezivělé kolečko, prasklé hodiny s jelenem, historické kompoty zavařené ještě se skleněnými víčky, šrotovník nebo sbírku otlučeného nádobí. „Tohle není naše! Starý pán už péči o domácnost nezvládal a jeho synovi se sem jezdit nechtělo. Jen jsme k tomu pár drobností přidali…“

Člověk a dům jsou spojenými nádobami

Podle učení Feng Shui je náš dům či byt propojený s naším životem. Je naší druhou kůží, která přesně ukazuje, jak se nám žije, jak se cítíme. Po získání obvykle dáváme do domu hodně své energie, přestavujeme, upravujeme, malujeme, ale po nějakém čase se ujímá vlády dům a podporuje nás přesně tak, jak jsme ho „naprogramovali“. Všechny krámy, které nám nechali původní majitelé v zákoutích, kůlničkách různě roztroušené po pozemku, se stávají naším majetkem, energetickou zátěží a působí jako batoh se závažím. Ať chceme nebo ne, jsou odložené věci naše, ať už to tam položil kdokoli.

Odložené věci po předcích

Nesoulad, chaos a nepříjemná zákoutí způsobují rozbroje v rodinných vztazích, jsou to našeptávači našeho nepokoje. Feng Shui není všemocné, ale představuje významnou veličinu, která ovlivňuje naši každodenní realitu.

Lenčin domov

Paní Lenka žila ve starém domě po babičce, plném vzpomínek, nábytku a odložených věcí. Některé byly opravdu šikovně schované za padacími dvířky půdy, sud s vápnem dokonce nějaký kreativní řemeslník zazdil ve sklepě. Protože bydlela sama, využívala pouze malou část domu a na zahradu nechodila vůbec. Proč taky. Na plácku velikém jako kapesník maminka pěstovala jahody a macešky. Pro posezení nebylo místo. Garáž, kůlničku i dřevník využíval naposledy zesnulý dědeček. Ještě po něm bylo uskladněné suché listí, staré hoblíky a dlátka, rezavé kbelíky na uhlí…

Nové bydlení přináší nový život

Ve chvíli, kdy Lenka domek prodala a přestěhovala se do bytu, stala se v jejím životě změna. Ne ze dne na den, ale postupně. V novém bytě se paradoxně dokázala roztáhnout. Měla najednou víc životního místa i elánu. Stěhovala se v rámci jednoho města, a tak se o skutečném zkrácení vzdáleností k přátelům mluvit nedá, přesto se jí zdálo, že najednou zvoní návštěvy nějak častěji, stíhá koncerty i podvečerní kurzy jógy, zbavila se tlaku na prsou vyvěrajícího z povinnosti postarat se o rozpadající se dům…

Rozměr je relativní veličinou

Ačkoli spousta reklamních sloganů tvrdí, že na velikosti nezáleží, z hlediska učení Feng Shui jsem jiného názoru. Bydlení v příliš malém prostoru může být náročné. Prakticky a krásně uspořádat miniaturu domova vyžaduje značnou dávku kreativity a velkou disciplínu. Ve chvíli, kdy mají lidé příliš málo místa pro život, přichází méně příležitostí a výzev, nebo jejich realizace dá více práce. Na druhou stranu dostávají od světa podstatně rychlejší zpětnou vazbu, jestli realizované nápravy v interiéru udělali opravdu dobře.

Příliš velké prostory zase svádí k hromadění hloupostí. Pokud některé místnosti nemají účel a pravidelně je nevyužíváme, blokujeme si opět v životě nějaké ze svých možností. Není od věci, zamyslet se ještě před odchodem dospělých dětí z domova, k jakému účelu bude jejich pokojíček sloužit v budoucnu.

Čas a prostor nás mění

Lenka mamince jasně vysvětlila, ať s žádnými vnoučaty nepočítá. Byt bude pouze pro ni. Jenže pak to dopadlo všechno jinak. Nový domov přitáhl partnera. Na svět přišla dcerka. A starý dům? Ten obydlela jiná rodina. Než se nastěhovali, přistavili k domu velký kontejner a vyhazovali a odváželi. Nechali si pouze pár kousků nářadí, protože dědeček býval mistrem drobných oprav a do svých nástrojů vtiskl svoje umění. Dům zase začal volně dýchat a spolu s ním i jeho obyvatelé.

Jsme odpovědní za svůj život

Můžeme milovat staré domy pro jejich patinu, krásu a tajemství. Je však dobré se seznámit s jejich historií a vybrat si takový, kde se lidem žilo šťastně. Nehledě na původ, odpadky a odložené věci v domě nám podpisem kupní či darovací smlouvy patří a musíme se s nimi vypořádat.

Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top