Máte pocit, že jste se zasekli a potřebujete přeskládat šuplíky svého života? Teď je správná doba.…
Může jídelní stůl proměnit život rodiny?
„Jídelní stůl je báječný vynález,“ prohlásila paní Blanka ve svém dopise. „Ani bych netušila, jak moc se doma změní atmosféra a zvyky, když je možné sednout k pořádnému stolu.“
Přeplněný prostor ztěžuje život
Paní Blanka bydlí v nevelkém bytě spolu se svým mužem, dvěma malými dětmi a maminkou. Když jsme se na osobní konzultaci Feng Shui seznámily, byl byt nacpaný k prasknutí. V předsíni, ložnici, obývacím pokoji kralovaly velké vitríny plné knih a drobných vzpomínek. Ani vypít si společně šálek čaje v kuchyni nebylo jednoduché. Prostor pro židle obsadilo žehlicí prkno, na stole stála ošatka s ovocem, druhá s léky. Měla jsem co dělat, aby se můj hrníček s šípkovým čajem mezi cukřenku a pouzdro na brýle vůbec vešel.
Rodinné stolování není přežitkem
Při rozhovoru paní Blankou jsem si uvědomila, jak málo jsou dnes lidé zvyklí setkávat se jako rodina, trávit společně čas. Kuchyň měli malou, ale jídelní stůl se do ní vešel. Bohužel u nich nefungoval jako centrum setkávání, veselých večeří a příjemných snídaní, ale jako přechodné odkladiště, u kterého ve skutečnosti nikdo nechtěl sedět.
Blanka už několikátý rok jedla, jak už to u maminek malých dětí někdy bývá, v běhu. Babička bývala dlouho v práci a večeři si často odnášela do klidu svého pokoje a manžel sedával s večeří nejraději před televizí v obývacím pokoji. S láskou vařené jídlo bylo degradováno na pouhé plnidlo a z nabitého programu rodiny se vytrácelo to nejdůležitější pouto – každodenní společná radost, vzájemné sdílení.
Zařízení ovlivňuje domácí harmonii
Z hlediska učení Feng Shui není nezbytně nutné vlastnit velké množství nábytku, nějaké luxusní kousky. Důležité je, aby zařízení bezvadně sloužilo svému účelu a podporovalo svým tvarem, barvou, materiálem a krásou příjemnou atmosféru.
Rozbité věci podněcují nesoulad
Jídelní stůl paní Blanky byl starý a unavený. Koupila ho ještě její maminka před dvaceti lety a časem se poněkud rozklížil. Stál na svých štíhlých nožkách trochu nejistě a při každém prudším pohybu hrozila kalamita. Však se paní Blanka něco nazlobila, když Petřík co chvíli rozlil šťávu nebo kakao. Ačkoli to nebyla tak úplně chlapečkova vina, dokázal „zahustit“ atmosféru u každého jídla.
Stůl i židle potřebovaly opravit nebo vyhodit
Ať už to bylo stářím, častým houpáním dětí nebo působením malého domácího pejska, který z nudy kdysi dřevěné spojovací tyčky mezi nohami ohryzal, ani židle kolem stolu nebyly v bezvadném stavu. Sezení na těch nejpoškozenějších vyžadovalo téměř fakírské dovednosti, jak silnou měly tendenci rozjíždět se do všech stran.
Vratký nábytek se stal jakousi roznětkou konfliktů a svárů. Nepříjemnosti u společného stolu vyhrocovaly doutnající konflikty velké rodiny stísněné na malé ploše.
Nové nahradilo staré
Změna se u paní Blanky rodila pozvolna. Začala vytříděním zbytečných a nepoužívaných věcí a vymalováním podle poznatků Feng Shui. Prostor se uvolnil a zpříjemněl. Žehlicí prkno zmizelo ve vysoké skříni v předsíni, léky se přesunuly na skrytější, méně dosažitelné místo. Starý stůl skončil spolu s židlemi za branou sběrného dvora. Na jejich místo manželé koupili nové zařízení. Nemohu tvrdit, že by pořídili ten nejluxusnější stůl na světě, ale měl správnou velikost pro celou rodinu, byl masivní a pevný s oblými rohy. Židle pořídili jednoduché, s vyměnitelnými polštářky, aby se jim měkce sedělo.
Paní Blanka proměnila nejen zařízení, ale i rodinné zvyky
U nového stolu se začala rodina scházet častěji. Na společné víkendové snídaně se spoustou dobrot se začali těšit všichni. Petřík přestal tak často vylévat svoje kakao. Možná vyrostl a je šikovnější, nebo mu pomáhá pevný stůl a vlídnější rodinná pohoda.
Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui