Domy chtějí obléknout do barev

Každý dům má svou osobnost. Podobají se lidem. Potřebují péči, zájem. Stejně jako my nakupujeme čas od času nové oblečení, touží domy a byty po nových omítkách a barvách. Barvy v prostoru dokáží probudit zcela novou energii. Kouzelným mávnutím malířského válečku či štětky, se promění strašidelné zdi v útulná zákoutí, úzké prostory rozšíří a těm omšelým dodáte moderní šmrnc.

Design a Feng Shui

Významné designerské firmy celého světa se předhánějí s doporučeními, jaké barevné schéma je nejvhodnější pro tuto sezónu. Mnohé jsou velmi pěkné, ale podle učení Feng Shui je třeba pracovat s barvami méně povrchně a přizpůsobit je potřebám a energii konkrétních uživatelů. Uvědomit si funkci jednotlivých místností, přihlížet k celkové koncepci objektu. Vnímat, jak se časové hledisko i vliv okolí nemovitosti spolupodílí na charakteru vnitřního uspořádání.

Technika Pakua

Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, jak proměnit svoje bydlení, je vymalovat. Ovšem vybrat správný tón, sytost… není úplně jednoduché. Umění Feng Shui velmi účinně pracuje s barvami technikou Pakua. Pakua vzniká rozvržením prostoru na devět oblastí a každá z nich zrcadlí určitou stránku našeho života. Naším úkolem podle Feng Shui je dosažení rovnováhy. Harmonie se projevuje v naší schopnosti prožívat plnohodnotný život ve zdraví, dokázat si stanovovat a plnit cíle, sny, dosahovat materiální i duchovní hojnosti. V prožívání smysluplných vztahů partnerských, rodinných, sousedských i těch v rámci širšího společenství. V domě nebo bytě je zmíněný soulad projeven přitažlivým prostředím, ve kterém se cítíme dobře a rádi se tam vracíme, doplňuje naši energii a dodává nám další impulsy pro osobní růst. Že jste vymalovali správně, poznáte třeba podle příjemného hřejivého pocitu, který najednou prožijete v dosud nevlídné kuchyni, podle počtu přátel, co si najednou udělají čas na kávu s Vámi, nových pracovních příležitostí, které se najednou objeví.

Pět základních energíí ve Feng Shui

K dosažení kvalitních výsledků při výběru správných barev pomáhá znalost pěti základních elementů – vody, dřeva, ohně, země a kovu. Jsou mezi sebou vázány určitými vztahy. Podporují se, nebo si ubírají energii, vytvářejí napětí. Pokud si osvojíte znalost jednotlivých vlastností, které elementy vyzařují, stane se pro Vás ladění domova zábavou a hrou o to sladší, že si účinky vyzkoušíte na své kůži, na Vaší náladě, projeví se ve fungování celé rodiny.

Pláč modrých chlapečků

Asi nejvíc mi bývá líto malých chlapečků, co se narodili v roce s energií vody a rodiče je navlečou do modrých oblečků a také jim tak vymalují pokojík. Není divu, že kloučci usilovně pláčou, trápí sebe i vyděšené dospělé a nedají se uklidnit. Ze všech stran se na ně díky přemíře modře valí vlny emocí a nedostává se jim klidu a opory.

Chcete analyzovat nebo žít?

Barvy stěn jsou důležité, už proto, že se obvykle jedná o velké plochy. Pokud si holé stěny nabílíte a do interiéru přidáte převážně kovové doplňky, začne u Vás váznout komunikace. Budete pravděpodobně hodně pracovat, analyzovat spoustu detailů. V duchu povedete nekonečné rozhovory, ba dokonce možná budete mít pocit, že o věcech mluvíte nahlas, ale ve skutečnosti místem zazní pouze osamělé dusivé ticho.

Správné barvy pro ložnici

Kdysi jsem se zahloubala do výzkumu ohledně působení barev na tepelnou pohodu člověka. Ze zprávy vyplývalo, že pouhé vymalování mění pocit tepla nebo chladu v místnosti až o pět stupňů. Třeba červená působí jako oheň, zahřívá a povzbuzuje k aktivitě, může ve správném odstínu zažehnout erotickou jiskru. Růžová je něžnější, probouzí pocit souznění. Z šeptem předávaných zkušeností klientek moc dobře vím, co dokáže správně natónovaná ložnice a že vůbec není od věci, používat barvy jako podpůrnou terapii při rozdmýchávání partnerských vztahů upadajících do stereotypu.

Na struktuře záleží

Kromě samotných odstínů záleží také na struktuře malby. I tady je nutné podle Feng Shui vyvažovat protiklady. Hrubost doplnit hladkostí, zrnitost plochou bez struktury. Jednolité nátěry lze ozvláštnit vzorem šablony nebo razítka, stíráním hřebenem dodáte stěně další rozměr.

Celková harmonie je nejdůležitější

Váš dům i byt je odrazem Vaší individuality, světonázoru a zásadně ovlivňuje, jak se Vám bude dařit. Můžete zvolit moderní barevné kombinace, plochy v přírodních a neutrálních tónech nebo se inspirovat svými cestami a přidat barvy s nádechem exotiky. Pokud se budete řídit zdravým rozumem, zásadami Feng Shui a vyhnete se extrémům, dílo se Vám podaří.

Krátké P.S.

Nečetla jsem žádný žebříček oblíbenosti domácích prací, ale podle reakcí některých klientů si zrovna malování nestojí příliš vysoko. Přesto se najdou lidé, které to baví. Dokonce znám jednoho, co procestoval půlku světa, když hledal svoje poslání, a nakonec ho našel u barevných vzorníků a pocákaných montérek. S malířem šťastných domovů Jardou Vozábem ráda spolupracuji, protože dělá práci dobře, umí naslouchat i radit a vždycky po sobě uklidí.

Mgr. Hana Kopecká

Zdroj: Harmonický prostor Feng Shui

Příspěvek Domy chtějí obléknout do barev pochází z Harmonický prostor Feng Shui

Komentáře

Back To Top