Dětský pokoj – domov, nebo past?

Děti čeká ještě téměř polovina prázdninového nicnedělání, my dospělí máme své diáře, termíny a plánování, a tak už možná myslíme na podzim.  Co je všechno třeba pro nás i naše děti uspořádat, vytřídit, uklidit a nakoupit, abychom nezjistili prvního září, že naši drazí miláčkové nemají co na sebe, protože přes prázdniny ze všeho vyrostli. Staré sešity zabírají veškerou volnou plochu dětského pokoje a v aktovce v igelitovém pytlíku se zbytky svačiny se nám za ty dva měsíce urodila zajímavá botanická a zoologická zahrada…

Dětské zázemí může mít mnoho podob

Na Feng Shui konzultacích navštěvuji různé domácnosti. Někde mají děti jen docela malý koutek s několika poličkami, krabicí hraček a skříní s oblečením, jinde jdu na návštěvu do rozlehlého prvotřídně vybaveného království. Ratolesti mají jednu postel pro sebe, druhou pro hosty, skříně na míru, tělocvičnu a nezřídka obsadí i zahradní domek, což však nemusí znamenat, že se tam cítí dobře.

Kvalitní uspořádání dětského pokoje ovlivňuje „výkon“ dítěte

Mít svoje místo na práci i odpočinek je skutečně důležité. Vlastní prostor pomůže studentovi v soustředění, mladšímu dítěti volný prostor může pomoci k vlastnímu sebevyjádření, nalezení své individuality. Přesto mi bývá při prohlídce dětských „paláců“ smutno.

Finančně náročné zařízení nemusí být vždy nejvhodnější

Mrzí mě, kolik peněz, času a energie lidé vyplýtvají na „perfektní“ zařízení dětského pokoje, které mnohdy ani náhodou nerespektuje základní ergonomické zásady a poučky. Nábytek bývá tak nešikovně umístěn, že je na první pohled úplně jasné, že ho dítě se svojí vrozenou a ještě nezdeformovanou intuicí nikdy nebude používat. Leda z donucení pod hrozbou vařečky či lavinou rodičovské výmluvnosti.

Jak vymalovat stěny

Barvy stěn jsou přísně individuální záležitostí a neexistuje žádné univerzální moudro, podle kterého bychom se měli při výmalbě dětského pokoje řídit. Na konzultacích obvykle kombinuji vhodné odstíny podle Kua čísla, zajímám se o osobní preference dítěte, snažím se vnímat jeho věk a aktuální potřeby.

Změna patří k životu

Co se týče nábytku, preferuji variabilnost. Však možná ještě znáte odstrašující případy komunistických obývacích pokojů. Jednou jste si koupili mohutnou nábytkovou stěnu a dalších x desetiletí jste s ní nemohli pohnout ani při malování… Jak děti rostou, mění se jejich potřeby. U mé dcery se touha po změně projevuje i v jejím miniaturním dětském pokoji, kdy z něj střídavě vystěhovává nábytek a přeskupuje ho. Někdy dokonce prosí tatínka, aby jí uřízl kousek stolu, který jí zrovna přebývá, protože „takhle se už nedá žít.“

Kam s postelí a psacím stolem

Při uspořádání dbejme hlavně na správné umístění postele a psacího stolu. Pokud se člověk nevyspí, stojí další den za starou bačkoru. Nejsem příznivcem patrových postelí, spaní pod nízkými stropy šikmin a lůžka mířícího do dveří, ale možností, jak umístit postel je hodně.

Dítě potřebuje oporu i výhled

Dítě u svého psacího stolu potřebuje cítit jistotu, že zvládne zadané úkoly. Na místě, kde nemá krytá záda, se bude vrtět a neklid se promítne do každé jeho práce. Bez prostoru před sebou zase neuvidí, kam by měla jeho práce směřovat, budou mu chybět nové informace. Ovšem přímý pohled z okna navozuje spíš snění…

Doplňky dětský pokoj promění

Doplňky v dětském pokoji mohou být, stejně jako hračky, „lentilkově“ veselé. S přibývajícím věkem dávají studenti přednost jiným barvám.  Výhodou je, že několik obrázků, lampička, polštářky nebo menší koberec dokážou velmi rychle dodat interiéru na aktuálnosti a z prostoru školáčka vykouzlit studentský „brloh“. Stejně jako při zařizování ostatních místností i tady platí zásada, že méně je více a do cirkusu stačí zavítat několikrát ročně.

Děti vědí i umí

Čas prázdnin může a nemusí být prostorem pro lenošení.  Důležité je, abychom si právě v tuto chvíli našli prostor pro vzájemnou komunikaci. Třeba zjistíme, že se nám všem společně žije moc hezky, nebo objevíme drobné chybičky, které je třeba doladit. Možná nás překvapí, jak dokáží být naše děti šikovné, pracovité a systematické, když se jedná o změnu, která je potěší.

Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

 

 

Komentáře

Back To Top