Tady a teď

Slovní spojení, které na mě kouká odevšad. Pryč jsou ty doby, kdy jsem nevěděla, co si pod tím mám představit.

Minulost je to, co se už nikdy nevrátí a budoucnost máš stále před sebou. Je tedy jen TADY A TEĎ. Nic víc, nic míň. Nemysli na včerejšek, už se nevrátí, nemysli na zítřek, stejně může být všechno jinak. Žij TADY A TEĎ. Žij přítomným okamžikem, žij tím, co děláš teď, žij tím, že jsi tady na tomto místě. Nic jiného není. To, co bylo, už nepřijde a nemá to žádnou váhu, to, co bude, teprve bude. Tím, že se budeš soustředit jen na daný okamžik v místě, kde právě jsi, ti připraví skvělou cestu pro tvou budoucnost.

Žití v přítomnosti je východní princip. My tady v západní části zeměkoule žijeme tím, co bylo a příliš myslíme na to, co bude. Žijeme vzpomínkami, tím, co jsme udělali, či neudělali. Příliš přemítáme o budoucnosti, o tom, co bude, jak to bude, s kým to bude. Ochuzujeme se tak o ty krásné okamžiky přítomnosti. Přemýšlíme nad svými neúspěchy, nad svými zklamáními, prohrami, nebo si naopak přehráváme krásné a šťastné situace, popř. sníme o veliké budoucnosti. Ano, člověk má mít sny, jen by se neměly stát tím, na co myslíme stále. Jak to máš ty, přiznej si v duchu sama sobě, myslíš stále na to, co bylo či co bude, utápíš se ve smutku, že jsi něco neudělala, nebo sníš o tom, jak krásný budeš mít život a to na úkor přítomného okamžiku? Já to tak taky měla. Myslím, že většina lidí tady než prozře a pochopí, že žití v přítomném okamžiku je to jediné, co dává smysl, si tím musí projít. A je to tak v pořádku.

“ Mít bdělou mysl znamená pozorně vnímat přítomný okamžik, svobodně a bez posuzování…. Nezaobírat se myšlenkami na minulost ani na budoucnost, nepoddávat se snění….Prostá přítomnost….Zdroj vší spokojenosti.“ citace z knihy Dalajlámova kočka

Žití tady a teď nazývám občas vědomou pozorností či bytím v přítomnosti, vědomě dělám každý krok.  V tu chvíli si prostě pozorně všímám všeho kolem sebe a hlavně v sobě. To, co dělám, dělám pozorně. A je úplně jedno, jestli medituji či „jen“ piji čaj. Jsem teď a tady, v onom přítomném okamžiku. Kdysi jsem se dočetla, že toto soustředění se na daný okamžik má za následek zlepšení naší imunity, snížení či vymizení stresu, zlepšení spánku, upravení krevního tlaku. No, neber to. 😉

Proč dnes tohle všechno píši? Chceš zažít žití v přítomném okamžiku, odpíchnout se tak k dalšímu prožívání tady a teď, zlepšit kvalitu svého života, dostat se k harmonii a nevíš, jak na to? Pak máš báječnou příležitost jet s námi na 5 denní pobyt do Krkonoš. Kde tohle vše zažiješ a pochopíš, co to je. Budeš jen tam a v tu chvíli. Budeš prožívat jen daný okamžik, dané místo a sama nebo sám sebe. Tak neváhej a pojď se ponořit do svého nitra. Tady a teď.

Odkaz na 5 úžasných dní, najdeš tady: Krkonoše 2017.

Renáta Herczová, konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top