Sousedi – peklo nebo ráj?

Stála jsem s paní Janou na schodech otlučené chodby a přála si, aby se lidská lhostejnost dala léčit nějakou rychle účinnou tabletou. Paní Jana právě řešila, zda se přestěhovat do nového domova. Se sousedy se sice ještě osobně nepotkala, ale jejich boty a odpadky už znala.

 

Plastové pytle nechávali ležet přede dveřmi a zápach tlející zeleniny a zbytků večeře se nesl prostorem. Boty, které zřejmě nikdy nepoznaly botník, se válely všude kolem a bylo jich tolik, jako by vedle bydlela armáda. Člověk musel potlačit chmurné nutkání obejít dům a podívat se, jestli členové sousední domácnosti nevypadávají z malého bytu zase oknem ven. Nějak těm lidem nedošlo, že jejich prostor nekončí prahem domácnosti. Zablokováním cesty si podle učení Feng Shui vlastně opakovaně zavírali cestu k novým příležitostem, blahobytu, spokojenosti i přátelským vztahům.

Odhalte energii místa

Okolí bytu či domu nás podle Feng Shui ovlivňuje více, než si dokážeme představit. Pokud si hledáme nový domov, je třeba se rozhlédnout po okolí. Některá místa posilují pozitivní energií své majitele a jiná ubírají. Potenciál nového prostředí dokážeme velmi dobře odhadnout podle toho, jak se daří budoucím sousedům. Pokud kupujete dům a v ulici je hned několik nemovitostí na prodej, mělo by to být pro vás varovným signálem, že něco není v pořádku a přesídlení by pro nás nemuselo být výhodné. Neznamená to, že by vybraný pozemek či dům musel být vysloveně nezdravý, ale lidem na tom místě „nepřitéká“ dost energie v podobě pracovních příležitostí či osobních úspěchů. Vybudování vysněného ráje vás bude stát víc peněz a sil, než jinde.

Nevyhrožujte sousedům ostrými rohy

O sousedském soužití se píše ve všech literárních žánrech. Aforismy počínaje a románovými ságami konče. Vztahy mohou být přátelské nebo plné špičkování, lhostejných až nepřátelských pohledů. S trochou snahy a s použitím zásad Feng Shui je lze podstatně vylepšit. Pro začátek je dobré brát doslovně lidovou moudrost: Co nemáš sám rád, nedělej druhému!

Při stavbě nového domu se vyvarujte projektů s budovami s ostrými rohy a hroty a jejich natočení na vedlejší stavby. Fungují jako hrozba. Sousedi by mohli cítit podvědomě ohroženi a zdánlivě bezdůvodně nachystat protiopatření. Třeba v podobě nepříjemné pomluvy. Pokud již stavba stojí, drobnými úpravami, zakrytím rohů rostlinami, laděnou zvonkohrou, uměleckým objektem apod. lze situaci zlepšit a nevraživost okolí zeslabit.

Chodby zrcadlí váš vztah ke světu

V bytových domech je třeba pamatovat na společné prostory. Snažit se je udržovat upravené a hezké. Jednoduchá květinová výzdoba, zarámované obrázky a dobré osvětlení dodají chodbám svěžest a vám při návratu domů dobrou náladu. Dům přestane být strohou klecí a transformuje se na místo setkávání, vzájemné podpory. Je příjemné, když si můžete u sousedů půjčit trochu soli nebo román.

Pěstujte velkorysost

Nežijeme odříznuti od okolí a přátelství může znamenat výraznou oporu v našem životě. V učení Feng Shui v technice Pakua můžeme nalézt mnohé odpovědi, jak docílit harmonie s bližními, protože část našeho bytu symbolicky zrcadlí naše vztahy s okolím. Nejzákladnějším doporučením je být velkorysí. Nemá smysl donekonečna rozebírat, že pradědečkova slepice nešťastnou náhodou před dvaceti lety zničila sousedovi úrodu salátu a jejich frajer kohout občas kokrhá už o půl druhé ráno. Můžete projevit jiný druh všímavosti a nabídnout svoji pomoc, pokud ji bližní potřebují. Ukázat pozitivní příklad bez naléhání a vnucování. Věřte, že se vám vaše vynaložená energie vrátí.

Rozhodnutí je na každém z nás

Zatím nevím, jak se paní Jana rozhodla. Zda se nakonec přestěhuje, nebo bude hledat jiný byt. Probraly jsme spolu pro a proti, ale volba zůstává na ní. Pokud nepříjemnou situaci se sousedy a nutné investice do bytu i jeho okolí pochopí jako svoji životní výzvu, čeká ji spousta práce, starostí, ale snad i radostných chvil nad dobře vykonaným dílem. Hledání harmonie a rovnováhy bývá dobrodružnou cestou, při které o zajímavé okamžiky není nouze.

Soužití se sousedy se může podobat peklu nebo ráji. Dodnes pociťuji vděčnost za přátelskou pomoc těch našich, kteří velkým dílem přispěli k zasazení našeho sadu, protože viděli, že by to byla akce nad naše síly. Mořili se s rýčem a lopatou většinu neděle, poslední stromky jsme přihrnovali při světle reflektorů auta. Díky odbyli ledabylými vyjádřením, že aspoň byli na čerstvém vzduchu.

Je jen na nás, jaké vztahy chceme kolem sebe pěstovat.

Mgr. Hana Kopecká

Příspěvek Sousedi – peklo nebo ráj? pochází z Harmonický prostor Feng Shui

      

Komentáře

Back To Top