Ostré rohy znamenají ostré vztahy?

Staré české pořekadlo „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“ znají všechny děti školou povinné a troufám si tvrdit, že si ho pamatuje i většina dospělých. Někdy však mám pocit, že přes všeobecnou známost trochu nedoceňujeme jeho význam, v praxi nedomýšlíme důsledky svých výroků a činů. Pošramocené sousedské vztahy často bývají dokladem toho, jak málo se staráme, co se děje kolem. Zbytečné třenice třeba kvůli nevhodnému umístění stromů, sloupů, ostré rohy a kůlničky na našem pozemku mohou poznamenat vztahy na mnoho let.

Stavba je vyjádřením našeho názoru

Učení Feng Shui je především o rovnováze, v prostoru i mezi lidmi. Všichni jsme součástí prostředí a naše stavby ovlivňují nejen to, jak se cítíme my, ale jsou i signálem pro ostatní. Zapáchající prasečí chlívek těsně na hranici pozemku může být určujícím faktorem, proč nám sousedi zkrátka „nevoní“.

Soused se bránil útokem

Na konzultaci si mně paní Lenka stěžovala na nepříjemného souseda. Bydleli v rozlehlém statku a na vedlejším pozemku stál dům s mrzutým starším majitelem, který jim dělal naschvály. Tu utrousil v hospodě tiché peprné slovíčko, jindy se zase hlasitě a sprostě dožadoval jejich pozornosti. Při prohlídce Lenčina pozemku mě zaujala jedna z vedlejších budov, která svým rohem mířila přímo do sousedových oken. V letním podvečeru se zdálo, jako by hrana byla ostrým válečným mečem, který vyzývá k boji.

Špičaté rohy vyzývají k agresi

Podle učení Feng Shui ostré rohy působí jako otrávené šípy, které rozsévají nesoulad. Nejde jenom o nás samotné a o náš pozemek. Ostré hrany působí i na obyvatele vedlejších zahrad a domů. Extravagantně natočená stavba, která hrozí svými hranami okolí, je jasným signálem nepřátelství a agrese.  Nemůžeme se potom divit, že jsou naše vstřícná gesta přijímána s nedůvěrou. Nikdo nebude věřit člověku, který se sice tváří vlídně, ale v napřažené ruce drží nůž.

Ohleduplnost se vyplácí

Paní Lence jsem doporučila nápravami zmírnit ostré hrany a sousedské vztahy překvapivě nabyly jinou podobu. Ne snad, že by starý pán zvlídněl, ale prodal svoji usedlost nějakému svému mladšímu příbuznému, kterému sousedi nevadili.

Jak se do lesa volá…

Možná je na čase uvědomit si, že nežijeme ve vzduchoprázdnu. Vše, co vytvoříme, postavíme i vyřkneme, ovlivňuje naše okolí. Naštěstí mnohdy stačí vzít rozum do hrsti, rozhlédnout se kolem sebe a uvědomit si, že se nám všechno jednou vrátí.

Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top