Omyl pana B. aneb pohlídejte si svůj prostor

Krajina v sobě tají kouzlo příběhů. Stavba vypínající se nad městečkem H. ujde pozornosti málokterého svátečního turisty, který se touží pokochat dokonalým výhledem. Ve své nedokončenosti ční k nebi patrová stavba na betonových pylonech jako memento snu, který se zhroutil.

Prohra pana B.

Pan B. byl majitelem prosperující firmy a toužil vybudovat svůj domov vysoko nad ostatními, až na samém vrcholu kopce. Právě umístění domu činilo celý projekt konstrukčně i finančně velmi náročným.

Těsně před dokončením sídla se všechno zhroutilo. Pan B se rozešel se svými obchodními partnery. Přišel o firmu. Zdroj peněz vyschl. Rok za rokem torzo domu chátrá…

Feng Shui učí vnímat prostor

Možná, kdyby pan B. dokázal číst lépe v energii krajiny, psali bychom nyní docela jiný příběh. Učení Feng Shui již od pradávna zkoumá souvislosti, podle kterých můžeme nacházet v krajině vhodná a nepříjemná místa pro život. Lidé žijící na těch prvních jsou úspěšní, mají dost energie na uskutečnění svých plánů. Obvykle jsou bohatí. Druhá místa a domy na nich vymačkávají ze svých obyvatel životní sílu, nápady, elán i zdraví a jen některé z těchto vlivů lze odstranit nebo alespoň zmírnit.

Mozek se za staletí příliš nezměnil

Pan B. vědomosti o vlivech krajiny neměl a intuici zřejmě neposlouchal. Nechal si stavět domov na nejprudším srázu, kde chyběla pro stavbu potřebná opora. Konstrukčně lze samozřejmě vyřešit mnohé, ale náš mozek, utvořený kdysi v pravěku, neošálíme. Pořád bude tvrdit, že se nemáme o co opřít a hrozí nám pád…

Poznávejte svět

Do našich domů vtrhlo opravdové léto a náš životní prostor se rozšířil. Je možné bloudit a snít pod rozkvetlými růžovými keři nebo popíjet kávu v altánu porostlém vínem či akebií, nebo cestovat.

Není důležité, zda se vydáte na druhý konec světa nebo jen pomaloučku vyjdete za vrátka. Pozorujte na své pouti krajinu, její utváření, charakter. Vnímejte pocity, které k vám připlouvají. Uvědomte si souvislost mezi tvary, barvami a vaší náladou a aktivitou. Možná narazíte na rušná místa plná spěchu a chvatu, kdy se bude zdát, že i sama krajina pobízí k neklidu. Dají se objevit stezky se zákoutími, kde i uprostřed dne je vzduch ospalý, malátný, naplněný ozvěnou dávné ukolébavky vyzývající ke spánku či meditaci.  Všimněte si, jestli se cítíte v bezpečí uprostřed širé roviny nebo ve skrýši u paty svahu.

Dívejte se, na jakých místech se lidem daří, kde žijí ti bohatí a spokojení. Všímejte si, jak se na takových místech cítíte, jaký je tam rozhled. Najděte souvislost mezi majetkovým zabezpečením a upraveností domů. Je všechno pouze o penězích, nebo i o správné energii, citu, vkusu a znalostech ergonomických pravidel?

Přehlédnutí pana B.

Novému domu pana B. chyběla opora, a proto ani v jeho životě tomu nemohlo být jinak. Svah nad městečkem nyní hyzdí zřícenina. Na rozdíl od trosek starých hradů nevypráví o zašlé slávě a hrdinství, vydává svědectví o jednom omylu a nepochopení, že k prostoru musíme přistupovat s pokorou, vnímat se jako jeho součást.

Cestování je nejlepším trenažérem

Ty nejlepší postřehy, nejúžasnější nápady a nejbáječnější vychytávky, které při putování zahlédnete, můžete upravit pro svoji potřebu a uplatnit ve své domácnosti. Přestaňte si vozit z cest upomínkové předměty a další nepotřebné harampádí. Staňte se sběrateli zážitků, prožitků a zkušeností, protože takové zboží svoji cenu nikdy neztratí.

Přeji Vám krásné a pohodové cestování. Budu ráda, když mi napíšete svoje postřehy a zážitky.

Mgr. Hana Kopecká – konzultant Adam Feng Shui

Komentáře

Back To Top