Jak prožít advent, oslavy Vánoc a vstup do nového roku

V našich tradicích čerpáme z křesťanských i slovanských kořenů. Advent a nadcházející Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků. Věřící slaví narození Ježíše Krista, který je v symbolem zrození a naděje na nový život. Staří Slované zase vnímali velmi silně konec cyklického roku a zimní slunovrat.

Ať už se více kloníte ke křesťanské nebo slovanské tradici, je dobré vnímat období adventu, Vánoc a příchodu nového roku jako magický čas. Můžete se skrze tradice, rituály a uspořádání prostoru nadechnout harmonického sepětí minulosti a budoucnosti. Uvidět hlubší souvislosti, vnímat, co je skutečně důležité.

Dokončujte

K sváteční pohodě přispěje uklizený a ozdobený interiér. Podle učení Feng Shui nepřeplněný prostor základní podmínkou pro vytvoření harmonie v prostoru. Přesto není nutné domácí práce přehánět. Podstatné je, vzít na sebe takové úkoly, aby bylo možné vše včas dokončit. Ať už se rozhodnete v období adventu vymalovat, napéci cukroví nebo protřídit sklep či půdu, zorganizujte si práci tak, aby Vám zbyl nějaký čas i na odpočinek a přemýšlení. Není třeba se na Štědrý den ke stromečku vysíleně připlazit.

Aktivujte prostor

Ozdobte vchodové dveře, branku i jídelní stůl. Aktivujete tak energii v domě, přilákáte do něj život.

Přirozeného světla máme v zimě méně, a tak je jenom na místě rozsvěcet svíčky i lampičky. Svíčka by měla zářit po celé svátky, abychom prostřednictvím jejího plamene vnesli světlo do svých dní.

Magickou rostlinou Vánoc je jmelí. Říká se, že darované přináší štěstí.

Co chcete zažít v příštím roce?

K tradičním symbolům Vánoc patří bezesporu také živý vánoční stromek. Je jen na Vás, zda dáte přednost smrku nebo jedličce. Důležité je, aby byl krásně ozdobený. Barva a motiv ozdob má svou důležitost, protože jimi symbolicky vyjadřujeme, co si chceme přitáhnout do svého života v dalším roce. Zvažte, zda na něj pověsíte anděly nebo čerty.

V období adventu, Vánoc a s příchodem Nového roku uzavíráme jedno období svého života a připravujeme se na další. Důležitým úkolem tohoto času je uzavírat úkoly, práci. Promyslet si, co přinesl předchozí rok a co čekáme od budoucího. Zeptejte se sami sebe, zda vaše kroky směřují správným směrem.

Ctěte tradice

Rituály, které při oslavách adventu a Vánoc dodržujeme, nejsou samoúčelné. Spojují nás s životem předků, můžeme z nich čerpat sílu. Učí nás pospolitosti, respektu k minulosti.

Společně strávený čas s našimi blízkými je tím nejcennějším, co můžeme jeden druhému věnovat.

Komentáře

Back To Top