Proměňte prostor rostlinami

Pro všechny netrpělivé mám dobré zprávy. Je tady! Přihnalo se  jaro a ve mně se probudila „kozí vášeň“, a tak jsem si ze zahrady přinesla snítky zlatého deště a kočiček. Konečně se můžeme těšit svěží pučící a kvetoucí krásou, udělat si radost a zároveň pořádně rozproudit energii v interiéru.

Rostliny dodávají místu život

Podle učení Feng Shui hrají rostliny důležitou úlohu v interiéru. Podle své velikosti, umístění, tvaru listů, zda kvetou, mají trny… podporují, nebo naopak brzdí proudění pozitivní energie. Ovlivňují rychlost života, zrcadlí kvalitu vztahů, materiální i duchovní  hojnost.

Energii můžeme chápat jako sílu, která nás povzbuzuje, doplňuje náš životní elán, pomáhá nám, abychom se v cítili hezky, byli zdraví, dobře vycházeli se svými bližními.

Její proud si můžeme v interiéru představit jako vodní tok, který se pohybuje prostorem a vyživuje ho. Stejně jako řeka může být prudký nebo se unaveně vléci jako párek poníků, kteří cítí, že cesta domů je ještě dlouhá a náklad těžký.

Energie protéká kolem nás jako voda

Ideální je uspořádat dům či byt tak, aby se energie mohla pohodlně a plným proudem vlít do vchodových dveří a potom se vlnit prostorem jako veselý horský potok, který nezná betonová koryta ani stavidla. Prostě se jen podle své chuti rozvětvuje, zvědavě si prohlíží zařízení a svojí přítomností osvěžuje všechny obyvatele.

Rostliny usměrňují tok síly

Stejně jako horskému potoku nesvědčí regulace umělými betonovými koryty, v bytě nám nijak neprospívají dlouhé rovné sterilně nudné chodby a ostré rohy zdí a nábytku. Pokud už něco takového doma máme, jsou rostliny ideální možností, jak prostory upravit a zpříjemnit. Širší chodbu, kde i nadále pohodlně projdeme, můžeme oživit květináčem s většími rostlinami.

Na parapety se hodí aranže s nižšími květinami. Z hlediska Feng Shui jsou jedním z možných doplňků, které zabrání rychlému útěku energie oknem ven.

Krásné květiny přitahují pozornost i do nezajímavých míst, kde by bez jejich zeleně a květů bylo nevlídně.

Bohaté listoví fikusů snadno zakryje i místa s ostrými nepřátelskými rohy.

Věnujme pozornost výběru rostlin

Listy

Při výběru rostlin je třeba vzít v úvahu kondici, směr růstu i tvar listů.

Do bytu patří jen zdravé exempláře. Chudinky s opadaným listím raději vyhodíme. Bylo by nemilé, kdyby se jim začal náš život podobat.

Listy vybíráme oblé a směřující vzhůru. Crassula ovata známá jako tlustice je ideální rostlinkou snad pro každého, protože se pyšní listy ve tvaru penízků. Navíc lze i více rostlin sesadit do společného květináče. Tlustice roste rovnoměrně. Bez problému dokážeme vypěstovat vedle sebe dvě rostliny se stejnou výškou a mohutností, což se nám bude hodit, pokud budeme chtít v prostoru symbolicky ukázat, že zde žijí dva rovnocenní partneři.

Květy

Orchideje, kalanchoe a fialky opakovaně kvetou. Jejich nádherné květy mohou být po mnoho dní naší první ranní připomínkou, že i tento den nás může něčím okouzlit a potěšit.

Plody

Citrusy do interiérů patří pro něžnou krásu svých květů a jejich plody jako symbol hojnosti našeho života. Navíc jimi můžeme potěšit oko i žaludek.

Trny a sušené dekorace

Trnité špičaté rostliny nejsou do bytu, domu ani kanceláře nijak přínosné.  Jejich ostrost se může negativně projevit na vztazích mezi obyvateli, „odhánět“ přátele a zákazníky.

Sušené květiny již ztratily svoji původní sílu. Velice rychle se stávají pouhým lapačem prachu, smutnou připomínkou situace, kterou už dávno odvál čas. Místo vzpruhy fungují jako energetická zátěž.

Řezané rostliny

Udělat si radost řezanými květinami můžeme po celý rok, ale na jaře je výběr přece jenom o něco větší.  Kvetoucí rostliny mají v sobě obrovskou energii, doslova prozáří i maličko podmračené odpoledne. Při bližším zkoumání a rozboru lze podle ostatního zařízení místnosti určit, jaký počet a barva květů se na zvolené místo nejlépe hodí, ale můžeme poučky a pravidla hodit za hlavu a nechat se vést intuicí.

Samozřejmě platí, že unavenou a povadlou květinu je třeba co nejrychleji nahradit čerstvou.

Rašící proutky

V období Velikonoc tradičně naši předkové zdobili svá obydlí rašícími proutky, aby je mohutná síla přírody omladila a oni zůstali zdraví celý další rok. Ačkoli neznali učení Feng Shui a vědomě neřešili otázky harmonie v prostoru, velmi dobře vnímali posilující a pročišťující energii svěžích větviček.

Na drobnostech záleží

Můžeme se inspirovat a na stůl postavit vázu s několika proutky rozkvetlé třešně nebo zlatého deště. Rozhýbeme jimi energii v prostoru, budeme se cítit lépe. Posílíme domácí i pracovní pohodu. Vždyť harmonie a radost není utkána pouze z velkých věcí.  Hezké slovo, úsměv, svěží květ, rostlina darovaná z přátelství či lásky – to jsou „maličkosti“, které jsou důležité.

Komentáře

Back To Top